Blog

ПОЗБАВЛЕННЯ СПАДЩИНИ В ЧЕСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ

ПОЗБАВЛЕННЯ СПАДЩИНИ В ЧЕСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ

Jan Kowalski
-
Після смерті спадкодавця майно, що залишилося, зазвичай переходить до найближчих родичів. Однак це правило, а, як відомо, у кожному правилі є свої винятки. Одним із таких винятків є позбавлення спадщини, яке на практиці означає не що інше, як виключення конкретного спадкоємця зі спадщини. Саме з цієї причини цей механізм викликає стільки сильних емоцій. З іншого боку, це щось абсолютно виняткове. Дійсно, слід пам’ятати, що він може бути використаний лише з причин, прямо зазначених у законі.
Метою сьогоднішньої статті є огляд основних питань, пов’язаних із позбавленням спадщини за чеським спадковим правом. Завдяки дружнім польсько-чеським відносинам, дуже багато поляків щодня живуть у нашого південного сусіда. З цієї причини адвокатам адвокатської контори Адвокат в Європі у зв’язку з їхньою практикою не раз доводилося мати справу зі спадкуванням у Чехії, яке зі зрозумілих причин відрізняється від спадкування в нашій країні.

Спадкове право Чеської Республіки – що таке позбавлення спадщини?

Практично кожен із нас хоч раз у житті чув про можливість позбавити спадщини свого родича. Однак мало хто з нас замислювався про те, що таке позбавлення спадщини і які його наслідки. Згідно з чеським спадковим правом, позбавлення спадщини здійснюється за допомогою односторонньої заяви спадкодавця про наміри (так звана “заява про позбавлення спадщини”). При її складанні необхідно дотримуватися певних формальних вимог. Вони практично такі самі, як і у випадку із заповітами. Що стосується форми заяви про позбавлення спадщини, чеське спадкове право надає спадкодавцеві два варіанти – він може позбавити спадщини безпосередньо в заповіті або в окремій заяві. Вибір щодо цього залишається за заповідачами.
Суть позбавлення спадщини в Чеській Республіці полягає в позбавленні спадкоємця зарезервованої частки. Таким чином, спадкоємець втрачає свій особливий статус примусового спадкоємця (тобто право на примусову частку) і всі права на спадщину. Цікаво, що згідно з чеським спадковим правом, позбавлення спадщини може бути повним або частковим. В останньому випадку спадкоємець не позбавляється повністю своєї резервної частки, хоча й зменшує її розмір на розсуд спадкодавця. Важливо зазначити, що за чеським спадковим правом позбавлення спадщини в принципі поширюється і на нащадків спадкоємця, позбавленого спадщини, які залишилися в живих.

Однак спадкодавець може обумовити інше.

Спадкове право Чеської Республіки – підстави для позбавлення спадщини в Чеській Республіці Як уже було сказано на початку, позбавлення спадщини в Чеській Республіці допускається тільки за наявності хоча б однієї з підстав, зазначених в Občanský zákoník (чеському цивільному кодексі). До них належать такі ситуації: спадкоємець не надав допомоги спадкодавцеві в надзвичайній ситуації;

 1. спадкоємець, всупереч моральним зобов’язанням, не виявляє інтересу до долі спадкодавця;
 2. спадкоємець вчинив злочин за обставин, що вказують на його порочність;
 3. спадкоємець постійно веде безладний спосіб життя;
 4. спадкоємець не здатний до спадкування;
 5. спадкоємець настільки заборгував або марнотратний, що є цілком обґрунтовані побоювання, що він розтратить гроші, отримані від зарезервованої частини.

Цей перелік є закритим за своєю природою. Важливо зазначити, що якщо спадкодавець вирішує позбавити спадщини члена сім’ї, але не зазначає причину позбавлення спадщини, то за чеським спадковим правом спадкоємець не втрачає права на зарезервовану частину, якщо не доведе жодної з причин, що виправдовують позбавлення спадщини.

Спадкування у Чеській Республіці – як захиститися від необґрунтованого позбавлення спадщини в Чехії?

Всупереч видимості, проти позбавлення спадщини можна успішно захищатися в суді, який у деяких випадках може його скасувати. Іноді виникають ситуації, коли спадкоємця було позбавлено спадщини в Чехії абсолютно неправомірно, і в цьому випадку цілком законно оскаржити такий стан справ. Для цього необхідно, крім іншого, дуже добре знати чеське спадкове право і цивільний процес. Оскільки мало хто знайомий із цими галузями, єдине надійне рішення – довіритися досвідченому адвокату, який спеціалізується на іноземному праві.
Отже, якщо ви шукаєте надійну допомогу у сфері спадкового права в Чеській Республіці або будь-якій іншій країні світу, ми щиро запрошуємо вас звернутися до наших фахівців з компанії Адвокат в Європі. Ми щодня маємо справу з усім спектром питань правонаступництва за кордоном, а тому з радістю надамо вам всебічну та повністю обґрунтовану підтримку. Багаторічний досвід наших фахівців гарантує високу якість наших юридичних послуг. Ми поважаємо та цінуємо думку наших клієнтів, тому наша співпраця базується на спільному вирішенні проблем та реалізації поставлених цілей. Інтереси наших клієнтів мають для нас першорядне значення.

ДИВІТЬСЯ ІНШІ СТАТТІ

 • Підписатися
  Сповістити про
  0 komentarzy
  Вбудовані Відгуки
  Переглянути всі коментарі