Blog

СПАДЩИНА В ЧЕХІЇ – ХТО Є РОЗПОРЯДНИКОМ МАЙНА?

СПАДЩИНА В ЧЕХІЇ – ХТО Є РОЗПОРЯДНИКОМ МАЙНА?

Jan Kowalski
-

До основних завдань розпорядника майна та виконавця заповіту входить забезпечення належного проведення процедури спадкування та виконання заповіту відповідно до останньої волі спадкодавця. Це надзвичайно відповідальні функції, які передбачають прийняття на себе низки обов’язків. Тим паче необхідно ознайомитися з ними.

У сьогоднішній статті ми розповімо про роль і найважливіші завдання розпорядника майна в чеському спадковому праві. Наше обговорення ґрунтується на положеннях Чеського цивільного кодексу, тобто Občanský zákoník. Це абсолютно фундаментальне і водночас всеосяжне регулювання спадкового права в Чеській Республіці.

Розпорядник майна за спадковим правом у Чеській Республіці

Згідно з чеським спадковим правом, спадкодавець може доручити розпоряднику майна управління всім своїм майном, що залишилося, або тільки певною відокремленою його частиною. Важливо зазначити, що закон про спадкування в Чеській Республіці вимагає, щоб ця юридична дія була оформлена у вигляді нотаріального акта під загрозою недійсності. У ролі розпорядників спадщиною можуть виступати як фізичні, так і юридичні особи. Вибір щодо цього залишається за самим заповідачем.

Водночас заява про намір призначити розпорядника майна є прикладом відкличної заяви. Тому заповідач може в будь-який час за життя змінити свій заповіт і відкликати призначеного розпорядника.

Завдання розпорядника майна в чеському спадковому праві

Безумовно, найважливішим завданням, покладеним на розпорядника майна, є забезпечення захисту спадкових прав та інтересів померлого спадкодавця в найширшому сенсі. На відміну від цього, більш конкретні обов’язки розпорядника майна мають бути вказані в нотаріальному акті, на підставі якого його було призначено. Згідно з положеннями § 1558 Občanský zákoník, права та обов’язки розпорядника майна випливають саме зі змісту цього нотаріального акта. У ньому спадкодавець вказує, зокрема, частину свого майна, яку він передає в розпорядження розпорядника майна, і обумовлює, покладені на нього завдання.

Виходячи із загального припущення, що функція розпорядника майна пов’язана з дуже високим ступенем відповідальності, особа, призначена для виконання цієї функції, необов’язково повинна погодитися на це. Ба більше, закон про спадкування в Чеській Республіці дозволяє розпоряднику спадщиною відмовитися від цього призначення в будь-який час. З іншого боку, у зв’язку з необхідністю належного забезпечення інтересів спадкодавця, в обґрунтованих випадках суд має право призначити нового розпорядника майна. Крім того, якщо того вимагають обставини справи, можна призначити більше одного розпорядника майна. У такій правовій конфігурації вони нібито зобов’язані співпрацювати.

Позбавлення функції розпорядника майна в чеському спадковому праві

Як вже згадувалося вище, розпорядник майна зобов’язаний діяти в інтересах спадкодавця. З цієї причини спадкове право в Чеській Республіці передбачає можливість позбавлення розпорядника майна його функцій у таких ситуаціях:

 1. розпорядник майна порушує свої обов’язки;
 2. розпорядник майна не в змозі належним чином виконувати свої обов’язки;
 3. існують інші вагомі підстави для усунення розпорядника майна.

Цікаво, що компетентний окружний суд у цьому випадку має право усунути розпорядника майна навіть за власною ініціативою. Тож немає потреби робити будь-які заяви, що не змінює того факту, що вони, звісно, є допустимими та часто навіть виправданими. Таким чином, спадкове право в Чеській Республіці прагне забезпечити максимально можливий захист останньої волі спадкодавця.

Спадщина в Чеській Республіці – допомога юриста

Отримання спадщини в Чеській Республіці з усіх боків відрізняється від спадкування, як ми знаємо його в польській правовій системі. В юридичній компанії «Lawyer in Europe» ми добре знаємо про це. Саме тому ми пропонуємо всім нашим Клієнтам комплексну юридичну допомогу в отриманні спадщини в різних куточках світу. Юристи, які співпрацюють з компанією «Lawyer in Europe», є справжніми фахівцями в питаннях спадкового права за кордоном. З цієї причини вони раді допомогти, зокрема, в питаннях спадкування в Чеській Республіці.

Під час оформлення спадщини в Чеській Республіці необхідно дотриматися безлічі формальних вимог. Тому необхідно дуже добре знати чинне законодавство, оскільки навіть невелика помилка може призвести до болісних наслідків. Якщо вам знадобляться послуги професійного юриста, Ви можете звернутися в нашу юридичну компанію «Lawyer in Europe». Інтерес нашого Клієнта має для нас першорядне значення.

ДИВІТЬСЯ ІНШІ СТАТТІ

 • Підписатися
  Сповістити про
  0 komentarzy
  Вбудовані Відгуки
  Переглянути всі коментарі