Blog

СПІЛЬНИЙ ЗАПОВІТ ПОДРУЖЖЯ В ЛИТОВСЬКОМУ ПРАВІ

СПІЛЬНИЙ ЗАПОВІТ ПОДРУЖЖЯ В ЛИТОВСЬКОМУ ПРАВІ

Jan Kowalski
-

Можливість складання «шлюбного заповіту» передбачена у внутрішніх законодавствах різних країн світу. Наразі варто зазначити, що поточна правова ситуація в Польщі виключає можливість створення такого типу заповіту. Тому такий заповіт буде недійсним за польським законодавством через його невідповідність закону (ст. 58 § 1 Цивільного кодексу).

Навпаки, конструкція спільно складеного подружжям заповіту міститься, зокрема, у Цивільному кодексі Литви. Відповідно, сьогоднішня стаття буде присвячена інституту спільного заповіту подружжя в Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas, який є основним джерелом цивільного права Литви, включаючи спадкове право. Щиро запрошуємо Вас ознайомитися з нашим матеріалом для читання!

Коротка характеристика спільного заповіту подружжя

Шлюбний заповіт поширюється тільки на подружжя, що означає, що співмешканці або позашлюбні супутники життя не мають права складати заповіт. Суть шлюбного заповіту за Цивільним кодексом Литви полягає в тому, що подружжя призначає одне одного взаємними спадкоємцями. Такий стан справ означає, що в разі смерті одного з них, майно померлого подружнього партнера перейде до іншого з подружжя, який пережив.

У зв’язку з тим, що литовське законодавство надає певним суб’єктам право претендувати на зарезервовану частину, спадкова маса спільного заповіту подружжя може містити тільки ту частину майна, що перебуває у вільному розпорядженні заповідачів (т.зв. доступна частина).

Водночас враховуючи, що спільний заповіт являє собою спільну заяву про наміри обох з подружжя, заповіт має бути підписаний кожним із них. В іншому випадку не буде шлюбного заповіту, і, отже, заява про намір не матиме передбачуваної юридичної сили.

Найважливіша інформація про шлюбний заповіт

Спільний заповіт може бути складено тільки як офіційний заповіт, про який ідеться в ст. 5.28 Кодексу Литви. Оскільки ми маємо справу з офіційним заповітом, шлюбний заповіт може бути укладений або перед нотаріусом, або перед консульським працівником, що дає змогу дійти висновку про те, що шлюбний заповіт є таким самим видом публічного заповіту. Наслідком цього є те, що оскарження шлюбного заповіту потребуватиме значно більше зусиль.

Зміст шлюбного заповіту викладено в ст. 5.45 Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas. Згідно з цитованою статтею, шлюбний партнер, що пережив, зазвичай успадковує все майно померлого партнера. Шлюбний партнер, який успадкував майно від померлого партнера, може вільно розпоряджатися ним відповідно до своєї волі.

З іншого боку, у разі смерті другого з подружжя Цивільний кодекс Литви передбачає можливість зазначити у шлюбному заповіті спадкоємця, до якого перейде право власності на майно, залишене цим подружжям.

Зміна спільного заповіту, відмова від спадщини

Хоча фізично йдеться про один документ, спільний заповіт подружжя фактично містить дії двох заповідачів (подружжя). Тому Цивільний кодекс Литви забороняє внесення до нього змін шлюбним партнером, що пережив, коли другого з подружжя вже немає в живих. Таким чином, законодавець захищає останню волю померлого спадкодавця-шлюбного партнера.

У зв’язку з цим постає питання, чи може шлюбний партнер, який пережив, відмовитися від спадщини померлого шлюбного партнера. Згідно з Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas, шлюбний партнер, який пережив, має право зробити заповідальну відмову від права спадкування, і в цьому разі спадкоємці за законом уповноважені на отримання спадщини померлого спадкодавця.

Тут слід додатково зазначити, що шлюбний партнер, який відмовляється від спадщини, одночасно отримує право скласти новий заповіт відповідно до своєї волі.

Спадщина з Литви – послуги юридичної компанії «Lawyer in Europe»

Видається, що, зокрема, через членство Польщі та Литви в Європейському Союзі, спадкове законодавство цих двох країн не буде занадто сильно відрізнятися. Ця думка далека від істини та чудовим прикладом цього є питання щодо спільного заповіту подружжя, який є недійсним за польським законодавством, але водночас дійсним за литовським.

Юристи компанії «Lawyer in Europe», у зв’язку з їхньою практикою, добре знаються на складних законах про спадкування, що застосовуються за кордоном. Вони вже неодноразово допомагали своїм землякам в отриманні спадщини з-за кордону і надають неоціненну підтримку, прагнучи домогтися максимальної вигоди для своїх Клієнтів.

Якщо Ви хочете скористатися послугами справжніх фахівців, ми запрошуємо Вас зв’язатися з нашими юристами.

ДИВІТЬСЯ ІНШІ СТАТТІ

  • Підписатися
    Сповістити про
    0 komentarzy
    Вбудовані Відгуки
    Переглянути всі коментарі