Blog

ЗАРЕЗЕРВОВАНА ЧАСТИНА СПАДЩИНИ В УКРАЇНІ

ЗАРЕЗЕРВОВАНА ЧАСТИНА СПАДЩИНИ В УКРАЇНІ

Jan Kowalski
-
Зарезервована частина – це інструмент спадкового права, який захищає інтереси найближчих родичів спадкодавця. Оскільки в разі спадкування за законом спадщина зрештою все одно переходить до сім’ї померлого, зарезервована частина застосовується здебільшого у зв’язку зі спадкуванням за заповітом. А саме, у разі, якщо спадкодавець пропустив певних спадкоємців за законом і зробив це без поважних причин, ці спадкоємці в принципі можуть претендувати на свою зарезервовану частку.
З цієї причини в сьогоднішній статті ми розглянемо основні умови резервування частки в Україні. Мета цієї правової конструкції здебільшого та сама, що й у випадку із зарезервованою часткою в Польщі. Отже, нагадаємо лише, що зарезервована частка має заставну функцію і набуває грошової форми. Вона також певним чином обмежує останню волю померлого, оскільки померлий може позбавити свого родича права на зарезервовану частку лише у виняткових випадках.

Спадщина в Україні – хто має право на зарезервовану частку в Україні?

З огляду на те, що зарезервована частка обмежує свободу розпорядження майном, право на неї мають тільки найближчі родичі спадкодавця. Згідно зі спадковим правом України, право на зарезервовану частку мають:

 1. нащадки;
 2. чоловік (дружина)
 3. батьки.

Отже, як бачимо, коло так званих обов’язкових спадкоємців у спадковому праві України визначено досить вузько, що є хорошою інформацією для спадкодавців. Слід також зазначити, що це коло одночасно є і замкнутим. Це означає, що ніхто інший уже не має права на отримання зарезервованої частки в Україні.

Спадщина в Україні – скільки це коштує і як розрахувати резервовану частку в Україні?

Розмір резервованої частки в Україні становить половину встановленої законом частки спадщини відповідного спадкоємця. Однак завжди слід пам’ятати, що розмір резервованої частки є лише абсолютним мінімумом, і ніщо не заважає спадкоємцю отримати набагато більшу частку спадщини, наприклад, у формі дарування чи заповіту. Саме так найчастіше і відбувається на практиці. Справді, не так уже й багато ситуацій, коли не вдається догодити найближчим родичам.
На щастя, сам розрахунок української резервованої частки не дуже складний. Перш за все, необхідно знати правила, що регулюють спадкування за законом. Оскільки це дуже складне питання, яке ми розглянемо в одній із наступних статей, тут лише пояснимо, що правове становище того чи іншого спадкоємця за законом залежить насамперед від двох чинників – сімейно-правових відносин і факту спадкування з іншими особами.

Спадщина в Україні – відмова від зарезервованої частки в Україні

Оскільки зарезервована частка не є абсолютним правом, іноді виникають ситуації, коли права на неї не буде. Це відбувається, зокрема, у разі відмови від неї. Дійсно, згідно із законодавством про спадкування в Україні, спадкоємець може вирішити відмовитися від свого права на зарезервовану частку. Для того щоб зробити це ефективно, він має врахувати всі формальні вимоги, передбачені положеннями Цивільного кодексу України.
Найважливіша з них стосується форми, оскільки відмова від зарезервованої частки в Україні може відбуватися лише в нотаріуса, перед яким спадкоємець робить заяву, згідно з якою він гарантує, що ознайомився зі змістом заповіту та усвідомлює всі наслідки заяви про наміри, яку він робить. Важливо зазначити, що відмова від спадщини в Україні рівносильна втраті претензій на спадщину.

Спадщина в Україні – переконайтеся в безпеці отримання спадщини з-за кордону

Отримання спадщини в Україні, особливо в наш час, має дуже далекосяжні наслідки. Однак час грає проти спадкоємців, оскільки в подібній ситуації, як правило, необхідно діяти швидко. Часто, здавалося б, незначне недотримання строків тягне за собою остаточну втрату прав на спадщину, але ж нескладно зробити ще якусь дрібну помилку, яка згодом може виявитися дуже болючою. Щоб уникнути цих ризиків, найнадійніший варіант – скористатися послугами юридичної фірми, що спеціалізується на спадковому праві в Україні.
Оскільки міжнародне спадкове право є одним з найважливіших напрямків практики нашої юридичної фірми Адвокат в Європі, наші фахівці будуть дуже раді допомогти вам у всіх питаннях, пов’язаних зі спадковим правом в Україні. Тому, в разі необхідності, ми пропонуємо вам звернутися до наших експертів, які надають повний спектр підтримки. Серед інших юридичних фірм, що працюють на юридичному ринку, юридичну фірму Адвокат в Європі вирізняє, перш за все, індивідуальний підхід до клієнта та великий досвід ведення справ з міжнародного спадкування.

ДИВІТЬСЯ ІНШІ СТАТТІ

 • Підписатися
  Сповістити про
  0 komentarzy
  Вбудовані Відгуки
  Переглянути всі коментарі